Saint Maarten - Azorské ostrovy

Saint Maarten – Azorské ostrovy

20.6.2003
moře nebo rybník?moře nebo rybník? "koňské šířky" Atlantiku

Poslední naší zastávkou před plavbou z Karibiku je St.Maarten. Ve Phillipsburgu vidíme v marině vyvázanou českou loď HEBE III, ale bohužel bez posádky, tak nás mrzí, že si nemůžeme popovídat s  krajany stejných zájmů. Přejíždíme do Simpson Bay, je to blíže letiště a jeden z členů posádky odlétá. Doplňujeme zásobu paliva a přeplavujeme se do přístavu Marrigot Bay. Zastavujeme v marině Fort Louise, která nese jméno poměrně zachovalé pevnosti, pod kterou se rozkládá. Je to úplně nová marina, ve které zatím nacházíme místo bez problémů. Nevýhodou je, že zde ještě není čerpací stanice. Ta však již v příštím roce má být. Předpokládám, že i zde bude plno, ale je výhodou, že se dá kotvit bezpečně na malé hloubce před marinou. Zde doplňujeme vodu a zajišťujeme poslední doplnění zásob včetně plynu.

deštný prales na ostrově Dominicadeštný prales na ostrově Dominica

Ze St.Maartenu vyplouváme dne 7.5.2003. Volime doporučenou trasu dle "The ATLANTIC CROSSING GUIDE". Počítáme s několik set mílovým pásmem bezvětří, které se tradičně vyskytuje mezi 20 a 30 rovnoběžkou. Přikoupili jsme navíc kanystry na naftu cca 100 l. Mame celkem více jak 500 l nafty a to by nám mělo stačit na 10 dnů plavby na motor. Plujeme téměř severním směrem, abychom plavbu pásmem tišin co nejvíce zkrátili.Třetí den plavby skutečně vítr utichá, moře se mění v Talinský rybník, nikde ani vlnka, hladina jako zrcadlo. Měsíc v úplňku se nám zrcadlil na hladině vedle lodě. Byly to krásné pohodové chvíle. Raději jsem nedomýšlel, co by bylo, kdyby si motor zastávkoval. Dřív bychom mohli zabíjet koně, tak jak se to dělalo na starých španělských galeonách v těchto pásmech. Naštěstí cesta nám vesele ubíhala. Zpestřením byl úspěšný lov ryb. Po 20-ti dnech přistavame v přistavu Horta na ostrově Faial, to je na prvním z Azorských ostrovů. Na některých členech posádky bylo vidět, že pevnou zemi již potřebují cítit pod nohami a ani se s tím po tak dlouhé době na moři netajili. Horta je dost velký přístav s marinou, ale lodí, kterých v této době jezdí je tolik, že nám nezbývá nic jiného, než kotvit vyvázaní vedle dalších tří lodí bokem a nakonec se na náš bok vyvázala další plachetnice. V podstatě si člověk zvykne na to, že přelézá další lodě a sám je přelézán. V Hortě je tradičním zvykem, že posádky lodí plujících přes Atlantic nakresli na přístavní zeď, nebo molo obrázek,nápis, nebo jiný výtvor/obrazotvornosti se meze nekladou/ a tím oznamují dalším svoji plavbu se jménem lodě, posádky a datem. Dychtivě jsem zde hledal náš výtvor, který jsme zde zanechali v roce 1997, tedy před 6 lety.Bohužel za tu dobu už zahlodal na naší malbě zub času a náš výtvor byl přemalován dalšími jachtaři.

přístav Horta, Azory - malůvky jachtařů jsou po celém přístavupřístav Horta, Azory – malůvky jachtařů jsou po celém přístavu

Z Horty přeplouváme na ostrov Terceira. Je jedním z centrální skupiny Azorských ostrovů. Terceira (tzn."Třetí") se nejmenuje jenom proto, že byla objevena jako třetí z Azorských ostrovů, ale také proto, že svojí rozlohou 381 km čtverečních je třetím největším ostrovem Azor.

Za ranního rozbřesku vplouváme do přístavu Angra do Heroismo. Dříve zde kotvívalo velké množství galeon obtížených zlatem a stříbrem z Ameriky při cestě do Evropy. Tato zátoka byla jedním z nejvíce používaných kotvišť. A díky tomu, jak se dovídáme z průvodců byla "Angra do Heroismo" v 16.století nejdůležitějším přístavem a obchodním centrem na Azorách. A opravdu, když se projdete uličkami tohoto starobylého města padne na Vás atmosféra 16. a 17.století.

Angra do Heroismo - nádherná botanická zahrada, vstup jak jinak než zdarmaAngra do Heroismo – nádherná botanická zahrada, vstup jak jinak než zdarma

Dnešní zátoka je přehrazena mohutným vlnolamem, za kterým je vlastní přístav, s moly a s marinou. Vše nové a ještě ve stavu zrodu, dokončuje se nová budova mariny korso kolem přístavu, další velká budova a monumentální schodiště z přístavu přímo ke kostelu.

Všude na Azorách je nutné se po příjezdu do přístavu přihlásit na "Port Police" resp." Port Autority" a to i když už jste celně a policejně přihlášeni z předcházejícího,portugalského ostrova. Všechno ale jde hladce, úředníci většinou hovoří anglicky. Usměvavý kapitán přístavu mě zpovídal, takže jsem sám už nemusel nic vyplňovat, stačil mu dřívější vstupní formulář.

kulohlavec - malá verlyba, doprovázeli nás od Baleárských ostrovůkulohlavec – malá verlyba, doprovázeli nás od Baleárských ostrovů

Když viděl, že jedeme z Horty, zeptal se proč jsme nepřijeli přímo do Angry, která je hezčí, větší s dobrým přístavem a ve městě, že jezdí autobusy free, tedy zadarmo. Myslel jsem si, že dělá legraci a tedy odpovídám, že dle pilota, kterého mám k dispozici není Angra "Port of Entry",tedy, že se zde nedá celně a policejně odbavit. Vyvádí mne z omylu, že dnes už je možné všechny formality vyřídit zde. Po otázce, jak dlouho hodláme v Angře zustat jsem tomuto milému muži téměř vyrazil dech, když jsem mu oznámil, že v poledne, tedy cca za 5 hodin hodláme odplout. Spustil na mne, že teprve jsme přijeli, ještě jsme nic neviděli a už zase chceme odplout? A zítra tj. v sobotu jsou zde velké slavnosti, kvůli kterým sem přijíždí fůra jiných turistů přemlouvá nás ať zůstaneme aspoň do neděle. Bohužel však z časových důvodů jsem trval na tom, že musíme odjet tento den. Viděl jsem, že byl upřímně zklamán. Vybavil mne bohatým informačním materiálem včetně plánků města, jeho pamětihodnostech a ostrova. Srdečně mně doporučoval ať příště přijedeme rovnou do Angry a na delší dobu, že budou velmi potěšeni. Bylo to milé.

Nakonec jsme měli zaplatit nějaký nevelký přístavní poplatek .Když zjistil, že jsme z České Republiky, resp.z Československa, tak jsme prý první Československou lodí, která zde přistála. Ověřil si to i dlouhým zkoumáním udajů z počítače a opravdu z naší země jsme tam byli první a nebo o nikom nevěděli.

Měl jsem z toho radost a také proto, že vzhledem k této naší první návštěvě zde jsme i přístavní poplatky měli "free". Ještě mně požádal, abych svým krajanům řekl o jeho ostrově a městě, byl přesvědčen o tom, že se nám tady bude líbit. Tedy to touto formou činím.

Po prohlídce města jme zjistili, že kapitán opravdu nepřeháněl. "Angra do Heroismo" je opravdu nejkrásnějším městem na Azorských ostrovech...

A doufám, že se sem vrátíme při naší další plavbě na jaře 2004.

Gibraltar - pozor na opice, jsou Vás schopny ukrást i doklady!Gibraltar – pozor na opice, jsou Vás schopny ukrást i doklady!

TOPlist